czwartek, 8 sierpnia 2013

Metody wydruku - offset, czyli historia i technika.


Temat zacznijmy od offsetu - gdyż historia tego sięga znacznie (co wydaje się być oczywiste) dalej niż druku cyfrowego. A skoro już o ów historii mowa....

Wszystko ma swój początek w Niemczech , pod koniec wieku XVIII, kiedy to Alois Senefelder wynalazł litografię. Zanim jednak do tego doszło szukał swojego powołania w dziełach teatralnych, które mimo problemu w wydawaniem znalazły przychylność odbiorców. Alois postanowił wydawać je na własną rękę, to jednak było na tyle skomplikowane, iż sam przebywał w drukarniach, gdzie doszedł do wniosku iż cała technologia jest nazbyt skomplikowana i sam spróbuje innych rozwiązań...

Niemal natychmiast wpadł na pomysł grawerowanych płyt, których proces wyrabiania był bardzo czasochłonny. Aby poćwiczyć niewprawną dłoń, nabył polerowane płyty wapienne. Kiedy matka poprosiła go o sporządzenie listy bielizny do prania, nie miał przy sobie kartki papieru i atramentu, spisał ją więc na kamieniu za pomocą sadzy zmieszanej z mydłem i woskiem. Zauważył, że miejsca pokryte tą mieszaniną nie przyjmują wody, ale farba do nich przylega. Odtąd Alois wykonywał rysunki na kamieniu, zwilżał powierzchnię płyty wodą, a następnie wałkiem nakładał farbę. Tak powstała matryca, której używał do powielania swych prac. 

Są to jednak początki, a offset, który znamy dzisiaj to wielokrotna pochodna znanej wówczas litografii. 

Jak działa ta metoda druku?

Offset dzieli się na offset wodny i bezwodny - lecz zasada z grubsza jest podobna. Druk odbywa się na zasadzie mieszania kolorów z palety CMYK, czyli cyjan, magenta, żółtego i czarnego. 
Obraz, który chcemy nanieść na arkusz nadawany jest w tych czterech kolorach na cylindry, które odpowiednio przenoszą je na arkusz. Farby i barwy nakładają się i tworzą kolory pokrewne oraz obraz, który chcemy osiągnąć. Ta metoda jest nie tylko najpopularniejszą metodą drukarską obecnie, ale również 
jedną z najszybszych. 

Kolorów CMYK używa się zarówno w offsecie jak i ploterach cyfrowych oraz drukarkach.

Druk offsetowy jest techniką druku płaskiego wykorzystującą dwa zjawiska fizyczne: kohezji (odpychania) farby drukarskiej w miejscach niedrukujących formy drukowej oraz adhezji, tj. przyciągania farby w miejscach w których ma powstać późniejszy obraz.


Wielobarwna odbitka powstaje z czterech podstawowych barw C (cyan), M (magenta), Y (yellow), K (kontur – black), z której każda nakładana jest kolejno na siebie w oddzielnym zespole drukującym.


Zespół drukujący składa się: z zespołu farbowego, zespołu zwilżającego, oraz zespołu cylindrów przenoszących farbę z formy na podłoże drukowe, którym najczęściej jest papier. 

Na rysunku poniżej można ujrzeć uproszczoną metodykę tego druku jak i zasadę mieszania kolorów. W kolejnej części tego tematu przejdziemy do młodszego jej brata - druku cyfrowego. Wszelkie pytania kierujcie w komentarzach  - z przyjemnością odpowiemy ;)

1 komentarz:

  1. Ostatnio zaprojektowaliśmy swoje ulotki z www.ccsdruk.pl . Jestem bardzo zadowolony z efektu!

    OdpowiedzUsuń