środa, 14 sierpnia 2013

Metody druku - druk cyfrowy ....


Najnowocześniejszą formą wydruku jest druk cyfrowy - przyniesiony razem z erą komputerów, grafiki wektorowej oraz szczególnych potrzeb (zadruk na powierzchniach nietypowych). W wypadku takiej formy nie potrzebujemy żadnych odbitek czy form - obraz, który powstaje na nośniku pośrednim jest kreowany każdorazowo, co dodaje też możliwość zmian przy każdej poszczególnej kopii.

Projekt, który potrzebujemy edytujemy na komputerze za pomocą programów graficznych, a to bezpośrednio jest wysyłane do danej drukarki, która nanosi obraz wystrzeliwując atrament w dane miejsce - nie potrzeba nam wzorców, czy gotowych odbitek w danym kolorze jak było to w przypadku druku offsetowego.

Metody druku cyfrowego dzielimy m.in. na

-> Elektrofotograficzne - znane nam jako laserowe.
-> Magentograficzne
-> Termograficzne
-> Ink-Jet.

Niestety taka metoda ma też swoje wady - dla większych nakładów opłaca się bardziej offset, a ma też odrobinę lepszą jakość wydruku. Jednak największym problemem są formaty papieru - druk cyfrowy praktykuje się na drukarkach robiących na A3 albo A4, bardzo rzadko już na B3, nie mówiąc o większych rozmiarach.

Z pomocą przychodzą tutaj drogie w zakupie plotery, które jednak w wielu wypadkach mają możliwości zadruku nietypowych powierzchni, a zależnie od rodzaju atramentu nawet błyskawiczny nadruk koszulek.

Druk cyfrowy stosuje się tam, gdzie nakłady są na tyle małe, że nie jest opłacalne stosowanie offsetu, jednak oczekiwana jest jakość zbliżona do niego. Wysoki poziom tej jakości widoczny jest nie tylko w druku kolorowym, ale nawet w przypadku samego czarnego tekstu. Typowe zastosowania druku cyfrowego to krótkie serie materiałów na konferencje, materiały reklamowe i biznesowe, raporty. Jednak na szczególną uwagę zasługuje możliwość personalizacji wydruku. 

Druk Kraków. 

2 komentarze:

  1. Fotoalbumy wysokiej jakości? Polecam www.ccsdruk.pl .

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja drukuję wszystkie materiały reklamowe w zaufanej drukarni i naprawdę mają super jakość

    OdpowiedzUsuń