wtorek, 6 maja 2014

Dokładnie o ploterach. Magia wydruków i zadruków!


Drukarnia cyfrowa to miejsce, gdzie wbrew pozorom nie stoi pare drukarek laserowych i nie drukuje na potęgę różnej form ulotek. Jest cała masa technik wydruku i zadruku, o których już mówiliśmy, jednak do najbardziej wydajnych i praktycznych należą potężne w formie i możliwościach plotery... cóż to takiego? 
Gdy zamówią Państwo nadruk na jakimś twardym podłożu (np płytki spienione PCV) w jakiejś drukarni online - z pewnością właśnie ploter UV został użyty. 

Ploter jest urządzeniem zapisującym informacje na papierze w postaci rysunku liniowego. Wykorzystywany jest do wykonywania rysunku technicznego, graficznego, rejestracji wyniku pomiaru, kreślenia precyzyjnych map i planów, wykreślania form i wzorników, wykonywania projektów architektonicznych, instalacyjnych itp. Na podstawie danych przesyłanych z komputera wykreśla on z bardzo wysoką jakością rysunki techniczne, schematy elektroniczne i inne projekty. Plotery mogą kreślić na papierze, folii itp., mogą też dawać rysunek na materiale światłoczułym (wtedy funkcję pióra pełni np. dioda laserowa). Rozmiary rysunku mogą być różne od formatu A4 do nawet kilku metrów.. Do pisania służy najczęściej pisak filcowy, który jest prowadzony nad płasko ułożonym papierem. Pisaki są wypełnione różnokolorowym tuszem, co pozwala otrzymać barwne projekty. Aby papier nie przesuwał się, jest on przypięty do brzegu, albo podtrzymywany elektrostatycznie przez naładowanie podłoża wysokim napięciem, wytworzonym w specjalnym urządzeniu (jest to napięcie całkowicie bezpieczne dzięki małej obciążalności prądowej). 
Elektromagnes opuszcza pisak na powierzchnię papieru dopiero, gdy przesyłany zostanie rozkaz rysowania. 


W ploterze można wyróżnić następujące zespoły:
- układ sterujący,
- wózek z pisakiem i głowicą natryskującą,
- zespół napędu wózka w kierunku x,y (ploter płaski) lub w kierunku x (ploter bębnowy),
- zespół przesuwu papieru w kierunku y (ploter bębnowy) lub mocowania papieru w ploterze płaskim, 
- magazynek pisaków i zespół wymiany pisaków.

Wózek składa się z podzespołów mocowania, podnoszenia i opuszczania pisaka. Odrębnym podzespołem jest magazynek pisaków wraz z podzespołem wymiany pisaków.
Typowe rozkazy plotera to: opuszczanie i podnoszenie pióra bądź jego wymiana na pióro o innym kolorze lub różnej grubości, ustawianie pióra w danym punkcie i przesuwanie go do innego punktu. Ciąg takich instrukcji, definiujących tworzony rysunek, zapamiętuje się w zbiorze graficznym — z tego punktu widzenia ploter jest urządzeniem wektorowym. Z drugiej strony, w większości rozwiązań technicznych ruch pióra wzdłuż osi x i y jest realizowany przy pomocy silniczków krokowych, co powoduje, że każde przesunięcie pióra składa się z elementarnych, jednostkowych ruchów o czterech zwrotach, a w bardziej skomplikowanych urządzeniach — z pojedynczych przesunięć w 8 do 16 różnych kierunkach. Rysowanie odcinków, okręgów i innych krzywych oraz kreślenie znaków alfanumerycznych generują najczęściej odpowiednie mikroprocesory wbudowane w ploter.
Ploter może pracować w trybie tekstowym, dlatego posiada wbudowany zestaw znaków. Średnia prędkość wyprowadzenia tekstu waha się od kilku do kilkunastu znaków na sekundę. 
Plotery należą do najdroższych i najpowolniejszych urządzeń zewnętrznych. Dzięki tworzeniu nadzwyczajne precyzyjnych rysunków, znajdują one zastosowanie w metodach CAD.Wyróżnia się następujące rodzaje ploterów:


Co te informacje mówią dla Was? Dzięki ploterom możliwy jest zadruk cyfrowy na nietypowych powierzchniach , typu metal czy szkło, a druk utwardzany jest UV - co uodparnia go na warunki atmosferyczne i ścieranie. Format wydruku również przestaje być dla nas problemem. 
Druk Kraków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz